PAŘÍŽ – V evropských showroomech se teprve začíná objevovat zcela nový crossover Nissan Qashqai, ale objednávky zákazníků již v Evropě překročily 10 000.

Třetí generace ikonického crossoveru Nissanu byla představena v únoru a nyní je představován postupně v showroomech po celé Evropě. Díky pečlivě provedené strategii uvedení na trh mohli zákazníci vidět a dozvědět se více o novém modelu Qashqai virtuálně a následně i při statických premiérách, což jim umožňuje dostat se mu „pod kůži“ a pochopit jeho zcela novou platformu, pokročilé možnosti elektrifikovaného pohonného ústrojí a vylepšený komfort, pohodlí a bezpečnostní prvky.

Pro tuto novinku si Nissan zachoval hlavní principy, které řídily koncept, design a vývoj dvou předchozích generací Qashqai: elegantní design, precizně promyšlený interiér a efektivní pohonné ústrojí v kombinaci se zvýšenou kvalitou a zážitkem z jízdy podobajícím se z vyšším, prémiovým segmentům. Díky nové alianční platformě CMF-C, přehlídce vyspělého inženýrství, inovací a pokročilých technologií, nový Qashqai opět zvýší laťku v segmentu crossoverů a zákazníci si tyto atributy skutečně užijí - to vše v kompaktním balíčku, který se i nadále přesně hodí pro agilní jízdu a navigaci v městské džungli.

„Při rozhovoru s těmito prvními zákazníky jsme neustále slyšeli, jak moc milují svůj současný Qashqai a jsou nadšení, že si mohou sednout za volant nového modelu. Mnoho našich zákazníků nás na jejich cestě sledovalo od první generace Nissanu Qashqai, takže tento nákup bude představovat jejich třetí nebo dokonce čtvrtý Qashqai. Jedná se o skutečnou důvěru v to, jak Qashqai zapadá do jejich každodenního života,“ uvedl Nicolas Tschann, generální ředitel produktového marketingu Crossover.

Stejně jako jeho předchůdci vedl vývoj designu nového modelu Qashqai tým společnosti Nissan Design Europe se sídlem v centru Londýna, zatímco evoluci jeho konstrukce vedlo Nissan Technical Center Europe se sídlem v Cranfield, Bedfordshire (Velká Británie). Nadále se vyrábí v nejmodernějším britském výrobním závodě společnosti Nissan v Sunderlandu, Tyne and Wear.

První generace modelu Qashqai byla uvedena na trh v Evropě v roce 2007 a vytvořila nový segment Crossover takřka přes noc. Zákazníci si oblíbili jeho jedinečnou kombinaci robustního designu s mírně zvýšenou polohou řidiče, jeho jednoznačnou stopu v segmentu C a také výběrem variant efektivního pohonného ústrojí. Celkem se v Evropě prodalo přes tři miliony kusů a celosvětově přes pět milionů.

Nový Qashqai je poháněn zážehovým motorem o objemu 1,3 litru, který je vybaven technologií mild- hybridního pohonu, která optimalizuje účinnost vozu. Motor 1.3 nabízí dva výkony - 138 k a 156 k - buď se šestistupňovou manuální převodovkou nebo s novou automatickou převodovkou Xtronic (pouze varianta 156 k). Hybridní systém 12V s
hybridním pohonem, který je k dispozici u nového modelu Qashqai, poskytuje podporu točivého momentu, prodloužené zastavení volnoběhu, rychlý restart a zastavení dojezdu [pouze Xtronic], se zlepšením spotřeby paliva a emisemi CO2 (-4 g/km).

Příští rok se nabídka pohonných jednotek Qashqai rozšíří o jedinečný systém Nissan e-POWER. Skládá se z vysoce výkonné baterie menší kapacity a hnacího ústrojí s přeplňovaným zážehovým motorem o výkonu 154 koní, který slouží výhradně jako generátor výkonu, invertorem a 140kW elektromotorem podobné velikosti a výkonu, jaký lze najít v elektrických vozidlech společnosti Nissan, který zajištuje pohon. Jedná se o jedinečné řešení, které kombinuje příjemné plynulé lineární zrychlení, které je charakteristické pro elektromobil, ale bez nutnosti nabíjení. Elektrickou energii pro pohon zajišťuje právě spalovací motor – generátor elektrické energie, který není přímo spojen s pohonným ústrojím.

Jedinečným prvkem e-Power, který odlišuje tento koncept od ostatních řešení dostupných v tuto chvíli na trhu je to, že zážehový motor slouží výhradně k výrobě elektřiny, zatímco kola jsou poháněna elektromotorem. To znamená, že motor může vždy běžet v optimálním rozsahu, což vede k vynikající účinnosti paliva a nižším emisím CO2 ve srovnání s tradičním spalovacím motorem.

Nový Qashqai je vybaven novou generací asistence řidiče ProPILOT, která přináší větší podporu řidiče v širším spektru okolností. Systém nazvaný ProPILOT s Navi-link byl navržen tak, aby snižoval únavu a stres při řízení a jeho používání bylo velmi intuitivní. [K dispozici pouze s převodovkou Xtronic].

Kromě vylepšení asistenčních technologií řidiče si všichni cestující užijí zvětšeného prostoru v kabině a kufru, zvýšené atmosféry interiéru, jejíž součástí jsou masážní sedadla, head-up displej řidiče, pokročilá dotyková obrazovka a konfigurovatelný digitální TFT "přístrojový displej" pro řidiče.

„Nový Qashqai představuje to nejlepší z Nissanu: vynikající design, inovativní, ale intuitivní technologie, efektivní a elektrifikovaný pohon - a je také velice agilní a komfortní při řízení. Těší nás včasná reakce a 10 000 objednávek zákazníků zdaleka překonalo naše očekávání, odrážející jeho výjimečný potenciál pro evropské silnice“ Arnaud Charpentier, viceprezident pro strategii produktového marketingu společnosti Nissan Automotive Europe.