PAŘÍŽ - U příležitosti 50. výročí vítězství Nissanu ve Východní Africe v rally s ikonickým 240Z společnost Nissan vydala skici, které ukazují, jak by vypadal současný rallyový vůz Nissan založený na modelu JUKE.

Fotografie konceptu Nissan JUKE Rally Tribute Concept jsou zveřejňovány u příležitosti prvního dne legendární Kenya Safari Rally, která je po 19 letech opět součástí kalendáře mistrovství světa v rally.

Sériový JUKE je přirozeným výchozím bodem pro design konceptu JUKE Rally Tribute Concept díky robustnímu a zvýšenému postoji s krátkými předními a zadními převisy, které mu přirozeně dodávají výjimečnou agilitu a silný potenciální výkon v terénu.

Se zvětšenými podběhy kol, které pojmou na míru vyrobené terénní obutí, je postoj vozidla nyní impozantnější, zatímco další světla umístěná na kapotě a střeše podtrhují pověst konceptu JUKE Rally Tribute Concept jako závodního offroadu.

Černá kapota a černá kola modelu JUKE Rally Tribute Concept jsou vizuální poctou modelu 240Z, který soutěžil ve Východoafrické rally. A tytéž podněty sloužily také jako inspirace pro koncepční vůz Gripz, který společnost Nissan představila na autosalonu ve Frankfurtu v roce 2015, což následně ovlivnilo design sériového JUKE, který byl představen v roce 2019.

V rámci závazku společnosti Nissan k elektrifikaci svého produktového portfolia bude pohon JUKE Rally Tribute Concept elektrickým hybridním pohonným ústrojím, které umožní vyšší účinnost a nabídne okamžitý dodatečný točivý moment při akceleraci ke zvýšení výkonu za všech podmínek.

Coralie Musy, viceprezidentka oddělení vztahu se zákazníky a značky společnosti Nissan Automotive Europe, uvedla: „Koncept JUKE Rally Tribute oslavuje ikonický okamžik dědictví Nissanu, za účasti a vítězství legendárního modelu Datsun240Z na východoafrické rally v roce 1971. Při oslavě tohoto vítězství odráží průkopnickou historii Nissanu v oblasti crossoverů, nápadného designu a elektrifikovaných hnacích ústrojí. Těší nás, že s těmito nápadnými obrázky oslavujeme 50. výročí vítězství tohoto pozoruhodného úspěchu.

Společnost Nissan v současné době píše vzrušující kapitolu své historie, protože jsme uprostřed obnovy naší řady crossoverů v Evropě. Výměna první generace průkopnického a ikonického modelu JUKE byla představena koncem roku 2019 a je u zákazníků velmi oblíbená. Právě jsme uvedli na trh třetí generaci benchmarku a nově elektrifikovaný Qashqai v Evropě, zatímco robustní crossover X-Trail bude následovat příští rok,“ dodala.

V roce 1971 jel legendární 240Z, který zvítězil ve vyčerpávajícím východoafrickém Safari Rally, s Edgarem Herrmannem a navigátorem Hansem Schüllerem. Rally měla pro značku obrovský úspěch a 240Z se vracely domů na druhé a sedmé pozici. Vítězství dále představovalo druhé po sobě jdoucí vítězství značky v rally.

Nízko posazený 240Z byl poháněn 2,4litrovým šestiválcovým motorem s výkonem 210 k a pohonem na zadní kola. V roce 2013 byl vítězný vůz renovován a je součástí sbírky dědictví společnosti Nissan, která se nachází v Zamě, poblíž globálního sídla společnosti Nissan v japonské prefektuře Kanagawa.